12 Ekim 2014 Pazar

Primer/Baz Incelemeleri vol. 1 - Smashbox Photo Finish Foundation Primer

Merhaba,

Primer incelemelerine başlıyorum artık. Bu kapsamda 3 - 4 ürün ile ilgili yazacağım.

İlk inceleyeceğim ürün "Smashbox Photo Finish" bazları. 

Smashbox'un makyaj bazları, hiç duraksamadan önerebileceğim ender bazlardan. Öncelikle belirtmeliyim ki çok fazla sivilcesi olan ve veya yağlı cilt tipine sahip bir kadın değilim ve gözeneklerim de yok denecek kadar az veya belli olmuyor (daha). Ancak ten rengim oldukça açık ve cildim de hassas. Bu yapı, cildimde en ufak bir tahriş ve benzeri durumun ayan beyan ortada olmasına neden oluyor. Bu sebeple bir dönem kullandığım primer "Smashbox Color Correcting  Primer"di (Renk düzeltici olanı). 

Zaten Smashbox bu konuda ödüllü bir marka ve cilt tipinize ve meydana gelecek sorunlara göre ürünler geliştiriyor.  Mesela, benim kullanmış olduğum renk düzeltici olanı ya da yağlı ciltlerde sorunu olanlar için yağsız olanı veya cilt tipi kuru olanlar için nemlendirici içeren ürünü gibi aklınıza gelen sorunlara yönelik ürünleri var. Ürünü incelemeden önce, smashbox bazlarıyla ilgili çevremden duyduğum eleştiriyi sizinle paylaşmak istiyorum; 
"sivilce yapıyor, cildimi ağırlaştırıyor."
Açıkçası smashbox fondöten bazında light ve normal olarak iki farklı ürün üretmiş. light olan baz ciltte ağırlık yapmıyor, ama yine de normal ürününü almak istiyorsanız, evet ciltte ağırlık yapıyor. sivilce konusuna gelirsek eğer, yağsız olarak tasarladığı ürünleri mevcut bu ürünler sivilcelendirmiyor hatta bildiğim kadarıyla sivilceleri tedavi eden bir bazı da bulunmakta. Cilt tipinize uygun olanı değil de, arkadaşınıza ya da reklamlarda gördüğünüz, bir yerlerde okuduğunuz ürünü alırsanız elbette o ürünün cildi sivilcelendirme ihtimali çok yüksek. 


Renk düzeltici serisinin 3 ürünü var bunlar;

1. Kızarıklıklar, sivilce izleri ve geniş gözenekler için yeşil ürünü
2. Gözaltı morlukları, çizgileri, güneş lekeleri için kayısı rengi ürünü 
3. doğal cilt tonunuz için olanı - lavanta rengi ürünü 


Ben 1. ve 3. ürünü kullanmıştım.  Öncelikle 3. üründen başlamak istiyorum. 

Aslında 3. ürün, renk düzeltme açısından herhangi bir primerdan çok da farklı olmayan bir ürün. zaten birazcık daha cilt tonunuz için tasarlanmış olunca kızarıklıkları geçirmesini beklememek gerekiyor tabi. kesinlikle bir ağırlık yapmadığını belirtmem gerekiyor. Ayrıca her ne kadar lavanta rengi olsa da, kullandığınızda renksiz olduğunu görüyorsunuz. Ayrıca Smashbox makyaj bazlarının genel artılarına da sahip, makyajın uzun süreli  kalıcılığını artırma (Gün boyunca tazelemeden ki sabah 9 akşam 9 arası baya iyi bir şekilde korudu)  gibi. 

1. ürün ise en yakın arkadaşımın New York'a yaptığı kısa süreli bir iş gezisinde benim için keşfettiği ürün. benim cildimde meydana gelen kızarıklıkları aldı götürdü diyebilirim. Arada bir çıkan ve zar zor giden ışıklı tabela gibi kendini belli eden o kızarıklık ya da sivilce kalıntılarını çok güzel örttüğünü söyleyebilirim ve genel Smashbox primer ürün artılarına da sahip. Ayrıca her iki ürün de kadife bir cilde sahipmiş hissi veriyor. Bunu da belirtmem gerekiyor sanırım. 1. ürünün uygulanmasını için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz;
Fakat 1. ürün de 3. ürün de gözaltımdaki morluklara ilişkin bir düzeltmeyi sağlayamadı. Bunun için 2. ürünü piyasaya sürdüklerini biliyorum ancak renk düzeltici dendiğinde göz altlarını da kapsaması gerekiyormuş gibi geliyor.

Not: Sanırım fiyatları şu aralar 130-150 TL arasında değişiyor. Başka bir markanın bazına geçtiğim için güncel fiyatlarını bilmiyorum. 

Not: Ayrıca incelememi istediğiniz başka bir özelliği ya da farklı markanın farklı bir ürünü ya da başka bir ürünle karşılaştırmamı isterseniz, isteğinizi ilettiğiniz takdirde buna ilişkin bir yazı hazırlamaya çalışırım.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder