25 Kasım 2014 Salı

Guerlain Lingerie de Peau BB Beauty Booster Cream - English/ Turkish

Merhaba,

 Bugün size beni en çok memnun eden BB Krem ile tanıştırmak istiyorum: Guerlain Lingerie de Peau BB Beauty Booster Cream! Aslında Guerlain ürünlerini çok severek kullandığımı, kaliteli ve etkili bulduğumu belirtmek isterim. Türkiye'de hak ettiği ilgiyi görememesi beni biraz şaşırtıyor. Önceleri sebebinin ürünlerinin fiyatı olduğunu düşünsem de Mac ve Benefit'in ürünlerine olan ilgiyi gördükçe bu fikirden uzaklaştım ve bunun biraz reklam ve pazarlama meselesi olduğuna karar verdim. Guerlain'ın diğer ürünlerine zamanla değineceğim ama öncelikle bu ürünün incelemesine geçersek:

Hello,
Today I want to introduce you a BB Cream which satisfies me the most: Guerlain Lingerie de Peau Beauty Booster BB Cream! I love to use Guerlain’s products and I found such very effective. Unfortunately, Guerlain’s products are not fully known in Turkey and cannot get attention it deserves. Although I used to think that the price of the product prevents the brand to be known by the customers, I walked away such idea after I figured that the Benefit and Mac’s products (which are expensive in Turkey too) very famous and well known in Turkey. Thus, such difference probably occurs from the marketing and advertisement. I will mention the other products of Guerlain later but let’s start the review of the BB Cream:

1. Ambalaj:

 Ürün, ten rengi pompalı bir tüp içerisinde sunuluyor. Bu tüp aslında elinize çok fazla miktarda ürün almayı ve geriye kalan ürünün kirlenmesini bakterilere ev sahipliği yapmasını engelliyor. Pompadan gelen ürün makul seviyede olduğu için ürünün fazla kullanıılmasına sebep vermiyor. Bu sebeple kullanışlılığını çok beğendiğimi belirtmek isterim.  
 
1. Packing:

The product is offered in flesh-colored tube with pump. Actually such pump prevents you to get too much product when you squirt some on the back of your hand and protects the remaining product from the dirt and bacteria. The product amount that you get from the pump is reasonable too (If you don’t push the pump a lot or very hard and use pump in reasonable way). I find such packing is very handy.

2. Yapısı:

Kalın ve yoğun bir yapısı olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Dolayısıyla ciltte bir ağırlık yapıyor. Ancak bu yoğunluğun spf  30 PA+++ (UVA'ya karşı 8 satten fazla uygulandığı bölgeyi koruma özelliği) etkisi sebebiyle de oluştuğunu düşünüyorum. Ben light olan ürününü kullanıyorum ancak bildiğim kadarıyla Light ve Medium olarak 2  ten rengine uygun olarak çıkartıldı. Dolayısıyla her ten ile mükemmel uyum yakalayamayacağını düşünüyorum.
 
2. Composition:

I want to start by saying that it has a thick, creamy and heavy consistency probably due to the SPF 30 PA +++ (which means the protection against UVA more than 8 hours). The product only comes in two shades light and medium and I have been using the product for the light shades which matches my skin perfectly.

 3. Yararları:

Kullandığım çoğu fondötene göre çok daha yüksek kapatıcılık özelliğine sahip. Yani bir üründen beklediğimiz "fondöten olmasın ama çok iyi kapatsın" ise, bu ürün size bunu sağlıyor. Ayrıca 8 saat ve daha uzun süre zararlı güneş ışınlarından koruyor olması da benim aradığım ve beni tatmin eden özelliği. Ayrıca nemlendirici etkisi olduğunu da söylemeden geçmek istemiyorum. Ciltte kuruluğa yol açmıyor, uyguladığınız zaman parlak ve sağlıklı bir görüntüye sahip oluyorsunuz. Ayrıca kullandığım Guerlain ürünlerinin hepsi gibi bu ürün de hiçbir şekilde cildi yormuyor, yıpratmıyor yani cilde zarar vermiyor ki bu ürünü sevmem için en önemli neden bu olabilir. Ayrıca kalıcılığı da bir harika! tüm gün sürdüğünü belirtebilirim. Çalışan ve gün içinde tazeleyemeyecek durumda olanlar için ideal bir ürün.


3. Pros:

The coverage is higher than some foundations which I used in the past. Thus, it has an amazing coverage feature. If you want a product with a high coverage but without all the weight of a foundation you will love this. It doesn’t feel heavy or mask-like. In addition, it has a sun protection quality lasts longer than 8 hours which satisfies me. I also want to mention that it has a moisturizing effect. It does not cause any dryness of the skin. After the application, your skin looks bright and healthy. Moreover, as all of Guerlain products I use, this product does not exhaust, chafe or damage the skin, which may be the most important reason to love this product. In addition, the persistence of the product is great! It definitely long-lasting! It stays on very well entire day. It is an ideal product for the people who cannot have a chance to refresh their makeup during the day. Also, It will correct your complexion in an instant for naturally beautiful skin that appears to be perfect as Guerlain promises!
4. Eleştiriler:

Çok kalın ve yoğun bir yapısı olduğu için ciltte ağırlık yapabiliyor. Bu sebeple mümkün olduğu kadar az şekilde sürmeniz gerekiyor. Ürünü çok fazla kullanırsanız cildinizde bir tabaka görüntüsü oluşturabilirsiniz. Ayrıca ürün çok kısıtlı bir ten rengi grubuna hitap ediyor. Light bile uygulama oranınza göre medium gibi durabiliyor. Medium  ise koyu ten rengine sahip olanlar için açık ve buğday ten rengine sahip olanlar için koyu bile kaçabiliyor. Dolayısıyla, herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir ürün değil. Ayrıca fiyatının pahalı olduğunu da belirtmek istiyorum.

4. Cons:
First of all, it has a thick and heavy consistency .Some may not like the thick texture of the product. Therefore, you need to apply product less as possible. If you use too much product on your skin, you can create a layer image. In addition, the product appeals to a very limited group of skin shades. If you apply too much or/and don’t blend it, Light shade appear as Medium. Therefore, this product cannot be used by everyone comfortably. I would also like to mention that the price is expensive too.

5. Kullanımı:

Ben hafif uygulamaktan hoşlandığım için elimn dış tarafına bir pompa sıkıyorum hatta 1/2 ile 3/4 arasında değişen bir oranda sıkıyorum. Real Techniques Stippling Brush ile uyguluyor ve sonrasında doğallaştırması adına  temiz Real Techniques Expert Face Brush ile geçiyorum. Ne kadar ince ve iyi yedirilmiş olursa o kadar güzel gidiyor.

5. Usage:
I like to apply light so I only squirt about 1/2 or ¾ pump of this product into back of my hand for my entire face. If you apply more, it can look far too thick on skin. I use Real Techniques stippling brush for the application of liquid products. For natural look, I blend the product with a clean Real Techniques Expert Face Brush (don’t take any product on your Expert Face Brush, only blend the current product that you apply with Stippling Brush).

6. Fiyatı:

40 ml için 170 TL civarına Sephora'dan edinebilirsiniz.

6. Price:
The price is expensive and 170 Turkish Lira for 40ml product. You can find it in Sephora.

7. Uygulanması ve etkisi:

Aşağıdaki videoda yoğun uygulandığımı düşünsem de etkisini görebilirsiniz.

7. Application and effect:

You can see the effect and application way in the video below.

 

7 yorum:

 1. Sizi Blogger Haritamıza ekledim.
  http://bloggerharitasi.blogspot.com.tr/2014/11/makyajc-geldi-haanm.html
  Aynı zamanda google+/twitter/pinterest hesaplarımdan da paylaştım. İlginiz için teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. İlginiz için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 3. yazılarınızı cok begenerek okudum blogunuzu bıraz once kesfettım ama keske daha once kesfetseymısım :) ürünlerri harika anlatmıssınız :) bende sızı sayfama davet edıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğendiğinize sevindim bu yorumunuz beni gerçekten mutlu etti:) Elbette, memnuniyetle sayfanızı inceleyeceğim:)

   Sil
 4. Beautiful luxurious product like any from Guerlain. You look absolutely flawless. Great review, have a beautiful evening:)

  http://oksiblueberry.blogspot.gr/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for feedback:) I love Guerlain's product very much. I follow you from google plus:)

   Sil
 5. Hey we was just viewing Formula 41 Extreme your post on my Samsung Phone and I was wondering how well it will work on the new ipad coming out . Fleeting thought. Anyway thanks!If perhaps buying a pre-made food supply package merely doesnt suit your budget, then your best option would be to create your own emergency food supply. http://www.strongmenmuscle.com/formula-41-extreme/

  YanıtlaSil